On wie, co będziesz nosić, zanim ty o tym pomyślisz…

Nicolas Ghesquiere, bo o nim mowa, to projektant, który przywrócił blask domu mody Balenciaga i wprowadził w inny wymiar, absolutnie zjawiskowy, Louis Vuitton. W świecie mody to niekwestionowany wirtuoz, o którego projekty zabiegają wszystkie kobiety na świecie! Postanowiliśmy więc odkryć, na czym polega jego fenomen.


Nicolas Ghesquiere / Louis Vuitton

Pasję do krawiectwa odziedziczył po matce. Już jako 12-latek zaczął szkicować oraz szyć sukienki. Mając 14 lat wysłał swoje portfolio do francuskiej projektantki Agnes B., a wkrótce później dostał się na wakacyjny staż.
Po tej przygodzie przyrzekł sobie, że zanim skończy 18 lat, będzie pracował w pracowni Jeana-Paula Gaultiera, który był wówczas u szczytu sławy. Spełnił swoje marzenia i przez dwa lata asystował Gaultierowi w jego studio.

Nicolas Ghesquiere / Balenciaga

Do sukcesu Nicolasa w dużej mierze przyczynił się francuski projektant butów Pierre Hardy, który dał mu znak, że Balenciaga poszukuje projektanta do współpracy. Co ciekawe, ten hiszpański dom mody początkowo koncentrował się na sprzedaży ubrań pogrzebowych na rynku japońskim, a jego renoma była bardzo wątpliwa. Dopiero kilka lat później szefowie marki zaryzykowali i postanowili wypuścić regularną kolekcję. O zaprojektowanie linii poprosili Josephusa Thimistera. Pokaz okazał się jednak totalną katastrofą i stworzył szansę Nicolasowi na wykazanie swoich umiejętności. Chociaż właściciele marki nie wróżyli mu sukcesu, ku ich zaskoczeniu projekty Ghesquiere’a spotkały się z aprobatą krytyków modowych. Ciężka praca opłaciła, szybko zyskał rozgłos nie tylko w rodzimej Francji, ale także poza jej granicami.


Motorcycle Bag / Balenciaga

Przebojem okazała się Motorcycle Bag zaprojektowana w 2000 roku. Początkowo nie udzielono mu zgody na jej produkcję. Wprowadzono ją na rynek dopiero kilka lat później za sprawą takich modelek jak Kate Moss czy Gisele Bundchen, które straciły głowę dla prototypu torby. Te z kolei nakręciły popyt wśród klienteki i tym sposobem Motorcycle Bag zyskała status kultowej.


Balenciaga 2006

Kolejnym przełomowym momentem okazała się kolekcja na jesień 2006, kiedy to przerobił większość kultowych modeli Balenciagi. Wówczas Karl Lagerfeld wysłał do niego list, w którym napisał:

„W latach 60. w Paryżu rządzili Chanel i Balenciaga. Ta liga dziś też bardzo mi odpowiada. Witaj”.

W listopadzie 2012 roku jego życie wywróciło się o 180 stopni. Po 15 latach pracy dla Balenciagi, postanowił odejść. Powodów miał wiele, m.in. konflikty z szefostwem i rozbieżność wizji. Nie od razu jednak otrzymał kolejną propozycję. Pozostał w cieniu przez rok, aż Marc Jacobs ogłosił, że rozstaje się z Louis Vuitton. Wtedy Nicolas zajął jego miejsce i mógł robić to, co umie najlepiej – eksperymentować.

Ostatnia kolekcja Cruise, która odbyła się w Japonii, okazała się spektakularnym wydarzeniem w świecie mody. Tłem pokazu był futurystyczny budynek muzeum zaprojektowany przez Ieoh Ming Pei (stworzył on również szklaną piramidę przed Luwrem), a każdy look był artystycznie dopracowany i niezwykle efektowny, o czym możecie przekonać się sami:

Louis Vuitton / Cruise 2018


Louis Vuitton / Cruise 2018


Louis Vuitton / Cruise 2018

Jego projekty są fantastycznie zrobione oraz intrygujące. Być może nie są najłatwiejsze do noszenia, ale jeśli włoży je ktoś, kto je rozumie i kocha, wówczas nie ma nic piękniejszego” – tak podsumowała twórczość Nicolasa stylistka Grace Coddington.

Nie bez powodu magazyn „Time” umieścił go na liście 100 najbardziej kreatywnych osób świata…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *