SWETER – wszystko, co powinniście o nim wiedzieć!

Jesień i zima to czas, w którym sweter odgrywa kluczową rolę.
Wyciągamy go z dna szafy albo biegniemy do sklepu po świeżutką sztukę. Możliwości mamy wiele – długi, z golfem, rozpiany – najważniejsze, aby był przyjemny w dotyku oraz ciepły.

Czy wiesz, że to, z czego wykonany jest sweter ma wpływ nie tylko na komfort noszenia, ale również na jego stan? Podpowiadamy, jaki skład swetra najlepiej sprawdzi się w utrzymaniu oraz będzie wygodny w użytkowaniu.

fot. @constantly_k

fot. @cellajaneblog

WŁÓKNA SYNTETYCZNE

Najbardziej znanym włóknem syntetycznym jest akryl, który ma za zadanie imitować naturalną wełnę. Sweter wykonany z tego materiału nie jest kosztowny, a co za tym idzie, jest mniej wytrzymały i wygodny w użytkowaniu. Szybko mechaci się po praniu, tracąc przy tym swoją formę oraz kolor. Do tego słabo pochłania wilgoć, elektryzuje się i jest łatwopalny.

Większość swetrów, które znajdziemy w sieciówkach, wykonana jest w 60% z akrylu. Jeżeli spodoba nam się sweter, który w swoim składzie nie zawiera domieszki wełny lub innego naturalnego włókna, unikajmy takiego zakupu.

fot. @lornaluxe

fot. @black_palms

WŁÓKNA SZTUCZNE

Włóknem sztucznym jest na przykład wiskoza, która produkowana jest z celulozy. Właściwościami przypomina dobrze znaną bawełnę, jednak jest od niej sporo tańsza i bardziej wytrzymała.

Najczęściej wykorzystywana jest jako domieszka materiału, dzięki czemu zwiększa trwałość wełny.

fot. @lornaluxe

fot. @lornaluxe

WŁÓKNA NATURALNE

Włókna zwierzęce, czyli pozyskiwane ze zwierząt. W przypadku swetrów jest to wełna, najczęściej owcza.

Wełna jako surowiec do produkcji ubrań jest najlepszym wyborem. Dobrze wchłania wilgoć, odznacza się wysokimi wartościami termoizolacyjnymi i jest odporna na szybkie pochłanianie zapachów. Ma bardzo dobre właściwości grzewcze oraz mało się gniecie.

Minusem jest to, że wełna, mówiąc wprost, gryzie 😉 Dlatego producenci ubrań często dodają do niej domieszkę droższych włókien, np. kaszmiru, moheru czy angory. To jednak znacznie wpływa na cenę. Swetry wykonane wyłącznie z tych włókien są droższe i rzadko spotkamy je w sieciówkach. Również ich pielęgnacja jest najbardziej uciążliwa. Wełna nie jest odporna na wysokie temperatury, dlatego po nieodpowiednim praniu sweter może się skurczyć, stać się sztywny lub zdeformowany. W tym przypadku najbezpieczniej jest prać go ręcznie, a następnie suszyć na płaskiej powierzchni.

fot. @constantly_k

fot. @gemmatalbot

Włókna roślinne, czyli pozyskiwane z roślin włóknistych.
Należy do nich na przykład bawełna, która również jest częstym składnikiem naszych swetrów. Bawełna nie posiada tak wysokich właściwości termoizolacyjnych jak wełna, dlatego swetry z niej wykonane nadają się zdecydowanie na cieplejsze dni.

Do plusów zaliczyć możemy przyjemność w dotyku oraz łatwość pielęgnacji tego materiału. Minusem natomiast jest to, że kolor dość szybko blaknie, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na temperaturę prania. Najlepiej jeśli nie będzie przekraczała 40 stopni.

fot. @rebelfashionstyle

fot. @rebelfashionstyle

Mając wiedzę na temat włókien używanych do produkcji swetrów, możesz wybierać, jaki sweter będzie najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb. Podsumowując, włókna syntetyczne i sztuczne są mniej komfortowe w użytkowaniu oraz charakteryzują się mniejszą trwałością. Są jednak tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Z kolei włókna pochodzenia naturalnego są droższe i wymagają dokładniejszej pielęgnacji, ale za to będą nam służyć przez długi czas.

Na koniec – pamiętaj o odpowiedniej konserwacji materiału!

Kupując jakikolwiek sweter warto odpowiednio o niego zadbać, aby służył nam jak najdłużej. Pamiętaj, że najważniejsze informacje znajdziesz na metce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *